Υποψήφιοι για περιφερειακές/δημοτικές εκλογές και ευρωεκλογές από την ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και την Πρωτοβουλία για μια ΑΝΤΑΡΣΥΑ Αντικαπιταλιστική και Επαναστατική

Εκλογική διακήρυξη ΟΚΔΕ-Σπάρτακος

 

H ΟΚΔΕ-Σπάρτακος και η Πρωτοβουλία για μια ΑΝΤΑΡΣΥΑ Αντικαπιταλιστική και Επαναστατική (ΠΑΑΕ), στην οποία η οργάνωση συμμετέχει, στηρίζουν την ΑΝΤΑΡΣΥΑ στις ευρωεκλογές και τα αντικαπιταλιστικά σχήματα στα οποία πρωτοστατεί η ΑΝΤΑΡΣΥΑ σε περιφέρειες και δήμους. 

 

Περιφερειακά σχήματα

Αττική: Αντικαπιταλιστική Ανατροπή στην Αττική (επικεφαλής Κώστας Τουλγαρίδης)

Κεντρικός Τομέας

Βλάχου Ευγενία (γραφίστρια, μέλος Εργατικής Λέσχης Κυψέλης-Πατησίων-Γαλατσίου)

Πάλλιου Χριστίνα (αρχιτέκτων-designer, εργαζόμενη στη Mellon Technologies, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών)

Σκούφογλου Νικόλας (ειδικευόμενος γιατρός, μέλος του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Ευαγγελισμού, μέλος του ΠΣΟ ΑΝΤΑΡΣΥΑ)

Βόρειος Τομέας

Κακαρώνης Παναγιώτης (εργαζόμενος στους ΟΤΑ, εργάτης καθαριότητας στον Δήμο Νέου Ηρακλείου, ενεργός στο κίνημα των συμβασιούχων των ΟΤΑ)

Λοΐζος Ηλίας (συνταξιούχος εργαζόμενος ΟΤΑ, πρώην πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων Δήμου Ηρακλείου Αττικής και μέλος ΓΣ ΠΟΕ-ΟΤΑ, μέλος της ΚΣΕ της ΑΝΤΑΡΣΥΑ)

Παπαχριστοφίδου Μαρίζα (εργαζόμενη στους ΟΤΑ, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων Δήμου Νέου Ηρακλείου)

Νότιος Τομέας

Ρόρου Βέρα (επισφαλώς εργαζόμενη σε τηλεφωνικό κέντρο, μέλος της Εργατικής Λέσχης Καλλιθέας και του Αντιφασιστικού Συντονισμού Καλλιθέας-Μοσχάτου-Ταύρου, μέλος του ΠΣΟ της ΑΝΤΑΡΣΥΑ)

Δυτικός Τομέας

Κατριμουστάκης Ιάσων (εργαζόμενος στις μεταφορές και φοιτητής, μέλος ΕΑΑΚ)

Τομέας Πειραιά

Τσελεπής Παναγιώτης (εργαζόμενος στους ΟΤΑ, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων Δήμου Νίκαιας-Ρέντη)

Ανατολική Αττική

Ευσταθίου Ταξιάρχης (εργαζόμενος στους ΟΤΑ, Αντιπρόεδρος Σωματείου Δήμου Πεύκης-Λυκόβρυση)

 

Κεντρική Μακεδονία: Ανταρσία στην Κεντρική Μακεδονία (επικεφαλής Θανάσης Αγαπητός)

Θεσσαλονίκη

Γιαννόπουλος Γιώργος (συγγραφέας, εκδότης του περιοδικού ΕΝΕΚΕΝ)

Μανενή Ευαγγελία (φοιτήτρια, μέλος ΕΑΑΚ)

 

Θεσσαλία: Αριστερή Παρέμβαση στη Θεσσαλία - Ανταρσία για την Ανατροπή (επικεφαλής Στάθης Ντούρος)

Μαγνησία

Κατσιαμπούρα Σούλα (συνταξιούχος καθηγήτρια, μέλος της Λέσχης Εργαζομένων και Νεολαίας Βόλου)

Χαροντάκης Δημήτρης (δημοσιογράφος, μέλος της Πρωτοβουλίας για την Ανατροπή στην ΕΣΗΕΑ)

Χρυσοχού Πωλίνα (επιστημονικός συνεργάτης στο ΠΤΔΕ του ΕΚΠΑ, στο Anglia Ruskin University και στο Institute for Education Policy Studies, UK)

Καρδίτσα

Κατσιαμπούρα Γιάννα (διδάσκουσα στο ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ, γενική γραμματέας του Συλλόγου Διδασκόντωνστο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο)

 

Ανατολική Μακεδονία-Θράκη: Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση - Ανταρσία στην ΑΜΘ (επικεφαλής Θοδωρής Περεντίδης)

Ξάνθη

Πιστόλα Μαρία (ιδιωτική υπάλληλος, μέλος ΔΣ του Πανελλήνιου Σωματείου Εργαζομένων στα ΙΚΤΕΟ)

 

Δυτική Ελλάδα: Αριστερή Παρέμβαση Δυτικής Ελλάδας (επικεφαλής Χρήστος Κοσίνας)

Αχαΐα

Παπαδοπούλου Μαρία (ιδιωτική υπάλληλος)

 

Πελοπόννησος: Ανταρσία στο Μωριά (επικεφαλής Παναγιώτης Κάτσαρης)

Αργολίδα

Γεωργιοπούλου Κωνσταντίνα (εκπαιδευτικός)

Μεσσηνία

Πετροπούλου Ζωή (γεωπόνος)

Φουντουλάκης Βαρθολομαίος (καθηγητής δευτεροβάθμιας, μέλος ΕΛΜΕ Μεσσηνίας)

Λακωνία

Βαχαβιώλος Φάνης (πολιτικός μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών)

 

Κρήτη: Ανυπότακτη Κρήτη (επικεφαλής Γιώργος Πιαγκαλάκης)

Ηράκλειο

Ζαχάρης Μπάμπης (ερευνητής, μέλος ΔΣ του Συλλόγου Εργαζομένων στην Ιδιωτική Εκπαίδευση Ηρακλείου)

Κτιστάκης Μάνος (ερευνητής, πρόεδρος του Συλλόγου Ερευνητών/τριών και Εργαζομένων στην Έρευνα Ηρακλείου)

Χανιά

Κριαρά Βάσω (πολιτικός μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών)

Ρέθυμνο

Ρούπα Δήμητρα (εκπαιδευτικός, μέλος ΣΕΠΕ Ρεθύμνου)

Τσιφτσή Βασιλική (αναπληρώτρια δασκάλα, μέλος ΣΕΠΕ Ρεθύμνου)

 

Βόρειο Αιγαίο: Ανταρσια στο Αιγαίο - Αντικαπιταλιστική Αριστερά (επικεφαλής Νίκος Μανάβης)

Σάμος

Ταμβακλής Νίκος (διδάκτωρ μηχανολόγος - ηλεκτρολόγος μηχανικός, συνταξιούχος ΗΣΑΠ)

 

 

Δημοτικά σχήματα

Ζωγράφου: Κίνημα στην Πόλη του Ζωγράφου (επικεφαλής Παναγιώτης Νίκου)

Αντωνίου Θανάσης (γιατρός σε αναμονή, γραμματέας της Ένωσης Ελλήνων Ειδικευόμενων Ψυχιάτρων, συμμετοχή στο κίνημα των κοινωνικών ιατρείων)

Γκουντούμας Μιχάλης (κοινωνικός λειτουργός)

Δημητρακοπούλου Βάλια (φοιτήτρια, μέλος ΕΑΑΚ)

Ζαχαρής Αντώνης (φοιτητής, μέλος ΕΑΑΚ)

Ξανθοπούλου Μαριάννα (χημικός, ιδιωτική υπάλληλος)

 

Ελληνικό-Αργυρούπολη: Εκτός Πλάνου (επικεφαλής Γιώργος Μαρκόπουλος)

Κρασσάς Δημήτρης (θεολόγος, Μέλος της Λέσχης Εργαζομένων και Νεολαίας Ελληνικού Αργυρούπολης)

Κωνσταντάρας Στρατής (άνεργος, Μέλος της Λέσχης Εργαζομένων και Νεολαίας Ελληνικού Αργυρούπολης)

 

Ηλιούπολη: Μαχόμενη Ηλιούπολη (επικεφαλής Πέτρος Μανιάτης)

Πλεύρης Κωστής (πολιτικός μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών)

 

Καισαριανή: Ανυπόταχτη Καισαριανή (επικεφαλής Μιχάλης Μιλτσακάκης)

Κασόλας Γιώργος (φωτογράφος – κινηματογραφιστής)

Σκορδούλης Κώστας (καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

 

Καματερό: Ανυπόταχτη Πόλη (επικεφαλής Γεωργία Νίκα)

Ασημακόπουλος Γιώργος (εργαζόμενος ΟΤΑ)

Παναγιωτόπουλος Λουκάς (οικοδόμος)

 

Βύρωνας: Αριστερή Παρέμβαση Πολιτών Βύρωνα (επικεφαλής Παύλος Αναστούλης)

Γουδέλης Τάσος (ηλεκτρολόγος μηχανικός, μέλος Ένωσης Εργαζομένων ΗΣΑΠ)

 

Περιστέρι: Αριστερή Κίνηση Περιστερίου (επικεφαλής Πάνος Παπανικολάου)

Ανεστόπουλος Θάνος (ιδιωτικός υπάλληλος)

Μερτίκας Μάριος (εργαζόμενος στην κοινωφελή εργασία)

 

Νέα Σμύρνη: Μια Πόλη Ανάποδα (επικεφαλής Γιάννη Φραγκούλης)

Αναστασιάδης Τάσος (δημοσιογράφος, εργασιακή επιτροπή ΔΟΛ, συνταξιούχος)

 

Μαρούσι: Εκτός των Τειχών (επικεφαλής Δημήτρης Πολυχρονιάδης)

Τολιάκης Βασίλης (Λάκης) (δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Αμαρουσίου)

 

Γιάννενα: Αριστερή Παρέμβαση στα Γιάννενα (επικεφαλής Χρήστος Πατσούρας)

Γεωργίου Ελένη (εργαζόμενη στον επισιτισμό)

 

Αμπελόκηποι-Μενεμένη: Ανυπακοή στις Γειτονιές των Αμπελοκήπων και της Μενεμένης (επικεφαλής Ηλίας Σμήλιος)

Καπέτα Θεοπίστη (φοιτήτρια, μέλος ΕΑΑΚ)

 

Χανιά: Ανταρσία στα Χανιά (επικεφαλής Σεραφείμ Ρίζος)

Μπιχάκης Φώτης (καθηγητής δευτεροβάθμιας, γενικός γραμματέας ΕΛΜΕ Χανίων)

 

Ευρωεκλογές ΑΝΤΑΡΣΥΑ

Οικονομίδου Φανή (δασκάλα, μέλος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών και της ΟΙΕΛΕ)

Σκορδούλης Κώστας (καθηγητής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών)

Τσιμπλής Χάρης (άνεργος οικονομολόγος, ιδρυτικό μέλος της Εργατικής Λέσχης Κυψέλης-Πατησίων-Γαλατσίου)